Chyba pamätí.

 

 

 

 

Pre zväčšenie klikni na obrázok.

 

 

   

Popis chyby:

 - na tv po zapnutí nabehne len logo výrobcu alebo nápis "smart tv" a tam zostane stáť (zamrzne) alebo sa ešte vypne a celý cyklus sa opakuje (reštartuje sa). Vyskytuje sa prevažne u tv typu "smart". Vysvetlím aj prečo.

 - nedá sa zapnúť.

  

  Chybu spôsobujú najčastejšie pamäte. Buď malá pamäť tzv SPI Flash. Alebo tzv. pamäť NAND Flash.


 


Pamäť typu SPI

                     

                          SPI Flash

 
Slúži napr. na správne naštartovanie tv. Také niečo podobné ako bios v PC.

  Výmena tejto pamäte, nie je až taký veľký problém. Pokiaľ je k dispozícii potrebný softvér, tak oprava sa dá previesť v celku "jednoducho".

  Dôvod, prečo sa táto pamäť poškodí, mi nie je úplne jasný. Kedysi takýto problém, veru s nimi nebol. Nie som až taký odborník na mikroprocesorovú komunikáciu aby som to hodnotil. Každopádne v lietadle by ich asi nepoužili (hihi). Chyba sa stane hlavne pri nevhodných výpadkoch napájacieho napätia alebo pri rôznych prepätiach (s tým sa ale predsa musí počítať - či nie?).

   Dnes väčšina súčiastok v elektrotechnike je náchylná na poškodenie elektrostatickou elektrinou. Takže stačí aby si na súčiastku sadla mucha a je to (hihi- to je sranda)!

 


Pamať typu NAND

                 NAND Flash
   Jedná sa o vysokokapacitnú pamäť (bežne 4Gbit). Podobné sa používajú napr. na SSD diskoch v PC alebo v USB kľúčoch, a pod.

  Jej úloha v tv spočíva v tom, že sa do nej zapisujú všetky údaje (okrem iných), ktoré si tv, má pamätať. To je logické. Napríklad aj softvérové aktualizácie, údaje potrebné k prehliadaniu internetu atď. Čiže sa jej niektoré časti, neustále prepisujú. S tohto dôvodu, sa skôr chyba vyskytne na tv typu "smart"*.

   Prečo sa to tak často deje pri týchto pamätiach, tu rozpisovať nebudem. Bolo by to nad rámec chápania bežného človeka**.

   Ich výmena (a programovanie) je náročná operácia. Niekedy u niektorých výrobcov tv, však aj nemožná. Je to kvôli veľkej zložitosti vnútornej štruktúry pamäte a nedostatku softvérových informácií (nie sú žiadne) od výrobcu tv (žiadna podpora)***. Takže vo veľa prípadoch sa nakoniec musí vymeniť celá dps MB.

  To je bohužiaľ nutné aj v prípade ak pamäť je v puzdre typu BGA (Ball grid array).
Púzdro BGA

             NAND Flash BGAPri tomto puzdre, sú vývody zoradené zo spodku. Pri tomto type, sú už nároky na výmenu a programovanie tak náročné (rôzne prípravky), že oprava takejto dps je už nerentabilná.

* - v tv, bez funkcie "smart" sa tieto pamäte často ani nepoužívajú. Takže životnosť tv, býva dlhšia.
** - neodpustím si len jednu poznámku. Samotná pamäť za to nemôže, že sa v tv prejaví, ako chybná. To čo doteraz o tom viem (je to dosť zložitá problematika týkajúca sa skôr programovacích a komunikačných cyklov medzi mikroprocesorom a pamäťou), tak problém je spôsobený nedokonalým softvérom v tv. Takže za túto chybu môžu výrobcovia tv a nie výrobcovia pamätí !!! A prečo by mal vlastne dnes, fungovať tv viac ako štyri roky?!?
*** - všetky informácie softvéry a postupy výmeny a nahrávania pamätí typu NAND (vlastne aj SPI) v tv, sú možné a vymyslené len a len nadšencami, ktorých to baví. Skúšaním typu- pokus, omyl (veď sa to predsa musí nejako dať) - prišli na nejakú metódu. A za toto, im patrí veľká vďaka!!!

Copyright 2017 - 2022 © Opravaelektroniky.sk