Hi-Fi veže, magnetofóny

Úvod Fotogaléria opráv + komentár.Hi-Fi veže, magnetofóny

Pre zväčšenie klikni na obrázok.

 

 

   Hi-Fi veže sú zariadenia, ktoré v sebe združujú viacero prístrojov, audio aparatúry. Podľa mňa, je to nevýhodné riešenie, mať všetky prístroje v hromade, bez možnosti výmeny jednotlivých komponentov. Prečo?

   Čokoľvek, čo sa na danom zariadení pokazí, nám znehodnotí celý prístroj (vežu). Na viac, nemôžeme vymeniť žiadnu časť zariadenia, ktorá nám prestane z nejakého dôvodu vyhovovať. Ale to už je osud, každého univerzálneho zariadenia.

   Hi-Fi veže, ktoré sú z jedného bloku (nerozoberateľné), vznikli len kvôli nižšej cene. Keby mali byť všetky komponenty samostatné skrinky, každá by bola samozrejme drahšia (v každej osadený zdroj, konektory, kryty, atď.). Tým by cena veže, o dosť narástla.

   Lenže výrobcovia (predajcovia), nezostanú len pri šetrení na tom, kde to neuškodí. Kvôli predbiehaniu sa, cenou a rôznym akciám, nemajú problém ubrať aj inde. A to už na kvalite, poriadne vidno. Veď veľa takýchto veží, sa nemá právo volať, že Hi-Fi alebo nebodaj High-end!!!

   Zase tu platí, to mnou tak často spomínané pravidlo, že značkový* výrobok, je samozrejme lepší. Ak sa vám niekto snaží nahovoriť, že to nie je pravda, tak nevie o čom hovorí (obchodnícke keci)!

 

 

   A teraz k poruchám.


   Najviac sú vo vežiach poruchové CD mechaniky. Tam sa časom "unaví" laserová optika, ktorú je nutné vymeniť za novú. Dostavenie nastavovacími prvkami na laserovej optike, je len krátkodobé riešenie. Je dokonca úplne bežné, že ak aj nepoužívate CD časť veže, aj tak sa optika "unaví".

   U laserových optík, sú bežné totižto dve poškodenia. Jedna je, oslabenie vyžarovacej schopnosti laserovej diódy (používaním). Druhá, únava pružných závesov laserovej šošovky (nepoužívaním). Výmena optiky v dnešnej dobe je ale problém, pretože na trhu sú k dispozíci iba neoriginálne náhrady, ktorých kvalita a životnosť je veľmi problematická. Často sa funkčná náhrada už nedá zohnať.


   Za zmienku ešte stojí aj to, že CD prehrávače staršieho prevedenia (90- te roky), šlapú bez problémov do dnes. A dnešný výrobok? Ani nehovorím. Hlavne že je to lacnejšie, v akcii. Že je to šmejd, to už tak nevadí!

   Naozaj sa len znížila cena?! Kvalita nie?!   Magnetofónové mechaniky, sú druhé najporuchovejšie časti veže. Tam väčšinou dochádza ku zmenám, materiálovej štruktúry pohonných mechanizmov. Týka sa to hlavne remienkov a koliesok náhonov. Guma a umelá hmota, po určitom čase zmení štruktúru, čo spôsobuje naťahovanie, až úplný rozpad pohonných remienkov a praskanie koliesok.

   Opravy sa dajú bez väčších problémov previesť. Náhradné remienky (gumičky) sú stále (k počudovaniu) k dostaniu.

   Horšie sú však prípady, keď zákazník pri poruche mechaniky (zaseknutí), chce násilím vybrať kazetu. Vtedy, už býva oprava zložitá, dokonca aj nemožná.

   Ak si niekto myslí, že výmenu remienkov zvládne aj sám, tak nech sa pozrie hore, na obrázky. Mechaniky s automatickým prítlakom hláv a kladky, odvodeným od motora, sú dosť komplikované. Ja to teda človeku, bez patričných skúseností, určite neodporúčam!!!

  A ešte taká poznámka k výmenám remienkov. Po akejkoľvek výmene remienka je dobré prekontrolovať a nastaviť aj rýchlosť prehrávania. Tá sa väčšinou zmení.   Koncové stupne (zosilňovače) Hi-Fi veží, tam platí to isté ako v záložke "Hi-Fi".

 

 

 

 

 

* - značkový, mám na mysli:

     -  renomovanú značku, tzn. že značka má desiatky rokov dobrú povesť (pozor, povesť nezamieňať s reklamou).

     - že značka (firma) neskrachovala, alebo nepredala svoje meno ako 80% značiek predávaných na našom trhu. Potom to je len „historicky významný“ nápis na samozrejme peknej škatuli, za neuveriteľne nízku (akciovú) cenu- typický dvojročný spotrebák (odpad - ale nový, pekný a lacný).

Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk