Značkové, neznačkové výrobky

Úvod ÚvodZnačkové, neznačkové výrobky

 


 

   Touto úvahou nechcem presviedčať ľudí, že globalizácia výroby je len zlá. Chcem len vysvetliť, prečo je dôležité vedieť kde (krajina- mesto) a kým (výrobný závod) bol každý jeden tovar, produkt, súčiastka vyrobený- á. A v tom mi dnes ako bežnému spotrebiteľovi vlastne bránia.






    Tu by som chcel oboznámiť ľudí, s jedným (s viacerých) negatívnym javom, ktorý so sebou prináša tzv. globalizácia. Mne osobne to napríklad strašne vadí. A nerozumiem vôbec ľuďom, ktorým nie. A to, anonymita výroby(1). Týka sa celej EU a asi už aj celého sveta.


   Vysvetlím na príklade:


   Skôr ako začnem, tak napíšem jeden pravdivý výrok, ktorý mám overený vlastnými skúsenosťami. Z rôznych výrob (kde som pôsobil) a životných skúseností (opráv zariadení).


   "Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté!"


  A  na 100% to platí!

   




  Kupujete si napr. nový televízny prijímač (TVP) a jednoducho sa nedozviete kto (aká firma) a kde (v akej krajine) ho vyrobil. To sa týka v podstate akéhokoľvek tovaru, ktorý kupujete (vo veľa prípadoch aj potravín- čo považujem za drzosť a nebezpečnú vec).

   Pýtate sa prečo?

   Týmto neoznačovaním (konkrétneho výrobcu a krajiny) sa vytvoril priestor pre špekulácie a podvody- klamanie ľudí. Otvára to dvere špekulantom, podvodníkom, tiežpodnikateľom, ktorý si nerobia ťažkú hlavu s kvalitou a životnosťou tovaru. Jediným ich problémom je, vymyslieť ako zarobiť (samozrejme nerobiť, nevyrábať) ale hlavne neriskovať svoje meno! Podotýkam svoje pravé meno. Nie vymyslenú značku, ktorú môžete aj hneď zrušiť (alebo sa na ňu vykašľať) a zajtra založiť nejakú druhú (keď sa to z nejakého dôvodu nepodarí, bežne sa to robí).

   Takýto spôsob podnikania môže fungovať len pre to, lebo väčšina dnešných výrobcov tovarov, sú vlastne firmy, ktoré s obchodnou značkou tovaru v predajni, nemá už nič spoločné (česť výnimkám). Len to, že to vyrobil. Na zákazku, pre obchodníka.

    A dostávame sa k meritu veci.

   Ten istý tovar, pod jednou obchodnou značkou v obchode, môže vyrobiť x- y výrobcov. A naopak, jeden výrobca, vyrába ten istý tovar, pre viacerých obchodníkov- značiek(2).


   Nebojte sa, nesnažím sa objaviť Ameriku. Snažím sa len vysvetliť, že v takomto ne-prehľade, chaose (samozrejme len pre zákazníka), sa globalizuje aj kvalita (životnosť) výrobkov!!!! A to nie je dobré!!!

   Vlastne si výberom len vašej obľúbenej značky (obchodnej), ťažko zabezpečíte dlhodobo, vami navyknutú kvalitu(3). Česť výnimkám.

   Ak ste to nepochopili, tak si teraz prečítajte ten výrok, čo som napísal na začiatku.

   A ak ste to pochopili, tak teraz už viete, prečo je pre mňa také dôležité, kde a kým, bola daná vec (tovar) vyrobený! Sami iste uznáte, že povinné označovanie závodu (firmy) a krajiny, nie-é-é-é vyrobené v EU ale štátu, by pomohlo k zvyšovaniu kvality (životnosti) tovaru. Veď je to logické- nie?


   Potom sa bežne stáva, že si kúpite tovar, vami preferovanej značky druhý raz (lebo ste boli spokojný s kvalitou) a zostanete prekvapený, že sa kvalita, kdesi vytratila.

   Áno. Anonymita výroby, má veľký vplyv, na nestabilnosť kvality(4), u dnešných "rýchlo kvasených", nič nehovoriacich značiek.

   Čo je ale ešte horšie, tak renomované značky(5), pomaly začínajú tak isto trpieť týmto neduhom. Sú tlačené spotrebiteľmi (dobre čítate, nami!), neustále držať krok s "bučorákmi" (rýchlo kvasené značky), no a to čo znamená? Predsa cenovo konkurovať! A sme doma. Tu napíšem len toto (aby som to zbytočne nerozpisoval).

   Ak si niekto myslí, že výrok typu: znížili sme cenu a zvýšili kvalitu - je v dnešnej dobe pravdivý, tak odporúčam ďalej už nečítať a navštíviť psychiatra. On už niečo predpíše.

   Za kvalitu sa platí. To platilo, platí a aj bude platiť! To sa nezmení.


   Píšem o tom vlastne preto, lebo už veľa rokov, opravujem elektroniku (hlavne televízory). Tam vidím ten kvalitatívny posun aj pri renomovaných značkách. Mnohé z nich zanikli a po čase sa zase odkiaľsi vynorili. A to je tá zmena. Keď sa zase ukázali.

   V 99% prípadov, to je už len pôvodné obchodné meno. Samotný výrobok je vyrobený v nejakej firme, ktorá dokáže samozrejme dotyčnú vec vyrobiť ale nemá so značkou nič spoločné. Tzv. zákazková výroba. Takže, ak sa obchodníkovi (majiteľovi značky) nebude niečo páčiť (napr. cena), tak má v ruke silnú páku na výrobcu (aby ju nejako znížil- a on to urobí). Môže ho kedykoľvek zmeniť(6)A sme zase na začiatku (pozri výrok na začiatku článku).

   Asi toľko.


 

 


A teraz niekoľko mojich skúseností a vedomostí o značkách televíznych prijímačov (tvp).(7)



   Upozorňujem, že toto je môj osobný názor, ktorý som si vytvoril  na základe dlhoročných skúseností opráv televíznych prijímačov.




   V mojom zozname sú uvádzané len značky tv, ktoré som reálne opravoval. To znamená že nehodnotím tv podľa toho, čo sa niekde dočítam (reklama).



  Skôr ako prejdem k jednotlivým značkám, tak jedna poznámka k LCD panelom. Tie, všetky firmy osadzujú do svojich tv od rôznych výrobcov. To znamená že tv nejakej značky, vôbec nemusí byť osadený panelom danej značky (8).





Samsung:


   Asi jedna s posledných firiem na trhu, ktorá osadzuje tv vlastnou výrobou elektroniky - s vlastným vývojom- vo svojich fabrikách. Elektronika (dps) osadzovaná dlhodobo pomerne kvalitnými súčiastkami, väčšinou produkcie kórejských firiem (napr. elektrolytické kondenzátory).

   Cca 2/3 tv osadzuje svojimi LCD panelmi, ostatné Innolux, Sharp, AUO, BOE....


Celková úroveň prevedenia - veľmi dobrá.

Opraviteľnosť - veľmi dobrá.


  Osadenie tv:

 - LCD panel: 2/3 vlastná produkcia, ostatné Innolux, Sharp, AUO, BOE....

 - elektronika: vlastná produkcia

 - výroba tv: vlastná produkcia (Slovensko)



LG:


   Tv osadzuje vlastnou výrobou elektroniky (až na jeden typ tv!!!) - s vlastným vývojom- vo svojich fabrikách. Elektronika (dps) osadzovaná dlhodobo pomerne kvalitnými súčiastkami, väčšinou produkcie kórejských firiem (napr. elektrolytické kondenzátory).

 

   Cca 2/3 tv osadzuje svojimi LCD panelmi, ostatné AUO, New Optics, BOE....

 

Celková úroveň prevedenia - veľmi dobrá.

Opraviteľnosť - veľmi dobrá.

  

Osadenie tv:

 - LCD panel: 2/3 vlastná produkcia, ostatné AUO, New Optics, BOE....

 - elektronika: vlastná produkcia

 - výroba tv: vlastná produkcia



   Pri určitých typoch tv (28MT42VF-PZ, 32LJ500V-ZB) som našiel kamufláž aj u tejto fa. Bude ich asi viac. Osadenie bolo prevedené LCD panelom od iného výrobcu, elektronika od iného výrobcu (TPV), výroba tv u iného výrobcu (?). S LG mal spoločné len logo vpredu na tv.



SONY:


      Tv osadzuje vlastnou výrobou elektroniky - s vlastným vývojom- vo svojich fabrikách (alebo vo fa. Foxconn). Elektronika (dps) osadzovaná dlhodobo kvalitnými súčiastkami, väčšinou produkcie japonských firiem (napr. elektrolytické kondenzátory).

   Nie je výrobca LCD panelov. LCD panely osadzuje od iných výrobcov, prevažne Samsung, AUO...

 

Celková úroveň prevedenia - veľmi dobrá.

Opraviteľnosť - chválitebná (problém s dostupnosťou ND).

  

Osadenie tv:

 - LCD panel: Samsung, AUO...

 - elektronika: vlastná produkcia 

 - výroba tv: vlastná produkcia



Panasonic:


    Tv osadzuje vlastnou výrobou elektroniky - s vlastným vývojom- vo svojich fabrikách. Elektronika (dps) osadzovaná dlhodobo kvalitnými súčiastkami, väčšinou produkcie japonských firiem (napr. elektrolytické kondenzátory).

   Nie je výrobca LCD panelov pre tv od roku 2012. LCD panely osadzuje od iných výrobcov, prevažne LG, Samsung, Innolux, AUO, BOE....

 

Celková úroveň prevedenia - veľmi dobrá.

Opraviteľnosťchválitebná (problém s dostupnosťou ND).

  

Osadenie tv:

 - LCD panel: LG, Samsung, Innolux, AUO, BOE ...

 - elektronika: vlastná produkcia

 - výroba tv: vlastná produkcia (Plzeň, CZ)


Pozor! Od roku 2012 do asi roku 2018 fa. produkovala niektoré typy tv tak isto ako kamufláž.

   Osadenie LCD panelom od iného výrobcu (tak bežne funguje), elektronika od iného výrobcu (Vestel), výroba tv u iného výrobcu (Vestel). S Panasonicom mali spoločné len logo vpredu na tv.



Philips:

   

   Od roku 2014 vyrába tv Philips (je aj majiteľom) čínska fa. TPV (9). Takže jedna veľká kamufláž.

   V tv je osadzovaná elektronika od fa. TPV. Viac som nezistil. Elektronika (dps) osadzovaná čínskymi súčiastkami.

   Nie je výrobca LCD panelov. LCD panely osadzuje od iných výrobcov, prevažne LG, Samsung, Innolux, AUO, BOE a asi desať ďalších.

 

Celková úroveň prevedenia - dobrá.

Opraviteľnosť - dosť zlá (problém s dostupnosťou ND, podlepovanie LCD panela - pri rozoberaní hrozí prasknutie!).

  

Osadenie tv:

 - LCD panel: LG, Samsung, Innolux, AUO, BOE ...

 - elektronika: produkcia fa TPV

 - výroba tv: ? (asi Poľsko)





Blaupunkt, SHARP= UMC:


Blaupunkt:

   Od roku 2010 vyrába fa. UMC (Universal Media Corporation)(10).


SHARP:

   Do roku 2016 výroba vo vlastnom závode v Poľsku. Ale niektoré typy aj vo fa. Vestel (Turecko).

   Od roku 2016 vyrába fa. UMC (Universal Media Corporation).


   Takže zase kamufláž. Aj keď japonská fa. SHARP jedná zase o kúpe väčšej časti výroby naspäť pod seba.

 

     V tv je osadzovaná elektronika od fa. UMC s vlastným vývojom. Viac som nezistil. Elektronika (dps) osadzovaná štandardnými východoázijskými súčiastkami.

 

   Už nie je výrobca LCD panelov. LCD panely osadzuje od iných výrobcov, prevažne Innolux, AUO...


 

Celková úroveň prevedenia - priemerná.

Opraviteľnosť - dosť zlá (vzhľadom na nízku cenovú kategóriu výrobkov je  rentabilnosť opráv nízka, problém s dostupnosťou ND, podlepovanie LCD panela - pri rozoberaní hrozí prasknutie!).


 

Osadenie tv:

 - LCD panel:  Innolux, AUO...

  - elektronika: produkcia fa. UMC

  - výroba tv: UMC (Poľsko), pôvodný závod SHARP




SENCOR:

   

   "Společnost nemá vlastní továrny a zhotovení výrobků si objednává u svých partnerů v Jižní Koreji, Číně, Tchaj-wanu, Turecku a Česku. Opravy zboží a výrobků zajišťuje centrála společnosti FAST v Říčanech u Prahy."

   

Toľko z wikipédie.

   Takže zase kamufláž. Žiadna japonská firma.


   V tv je osadzovaná elektronika od fa. "všehochuť" (Kórea, Čína, Tchai-wan, Turecko, Česko). Viac som nezistil. Elektronika (dps) osadzovaná čínskymi súčiastkami a šetrenie vidno všade.

 

   Nie je výrobca LCD panelov. LCD panely osadzuje od iných výrobcov. Hlavne ázijských výrobcov, napr. AUO, BOE , atď.


Celková úroveň prevedenia - priemerná.

Opraviteľnosť - dosť zlá (vzhľadom na nízku cenovú kategóriu výrobkov je  rentabilnosť opráv nízka, problém s dostupnosťou ND, podlepovanie LCD panela - pri rozoberaní hrozí prasknutie!).


Osadenie tv:

 - LCD panel:  AUO, BOE , ...

 - elektronika: produkcia "všehochuť" (Kórea, Čína, Tchai-wan, Turecko, Česko)

 - výroba tv: ??





Thomson, Pioneer = TCL:


   "V roku 2004 založil Thomson spoločný podnik (TTE) s čínskym TCL , ktorý spoločnosti TCL dal všetku výrobu televíznych a DVD produktov RCA a Thomson a urobil z TCL svetového lídra vo výrobe TV (Thomson stále kontroloval samotné značky a licencoval ich spoločnosti TTE ). V tom čase bol TCL oslavovaný ako prvá čínska spoločnosť, ktorá konkurovala na medzinárodnej scéne veľkým medzinárodným korporáciám."

   

   Toľko z wikipédie. Takže pre Thomson a Pioneer (od 2010) zase kamufláž.


   V tv je osadzovaná elektronika - Čína, pravdepodobne s vlastným vývojom. Viac som nezistil. Elektronika (dps) osadzovaná čínskymi súčiastkami.

 

  

   Nie je výrobca LCD panelov. LCD panely osadzuje od iných výrobcov. Hlavne ázijských výrobcov, napr. Innolux, AUO, BOE , atď. a CSOT (China Star Optoelectronics Technology).


Celková úroveň prevedenia - priemerná.

Opraviteľnosť - dosť zlá (problém s dostupnosťou ND, podlepovanie LCD panela - pri rozoberaní hrozí prasknutie!).

 

Osadenie tv:

  - LCD panel:  Innolux, AUO, BOE , CSOT

 - elektronika: vlastná produkcia - Čína

  - výroba tv: vlastná produkcia (montáž Żyrardów, Poľsko)



 

Akai, JVC, Toshiba, Finlux, Telefunken, Hitachi, Gogen, Hyundai, Technika, Orava = Vestel:

   

    Všetko vyrába fa. Vestel (Turecko). Tv osadzuje vlastnou výrobou elektroniky - s vlastným vývojom- vo svojich fabrikách. Elektronika (dps) osadzovaná najlacnejšími súčiastkami, väčšinou ázijskej produkcie.

   Nie je výrobca LCD panelov. LCD panely osadzuje od iných výrobcov, prevažne Samsung, Innolux, AUO, BOE....

 

Celková úroveň prevedenia - priemerná.

Opraviteľnosť - dobrá (vzhľadom na nízku cenovú kategóriu výrobkov je  však rentabilnosť opráv nízka).

  

Osadenie tv:

 - LCD panel: Samsung, Innolux, AUO, BOE ...

 - elektronika: vlastná produkcia (Vestel)

 - výroba tv: vlastná produkcia (Vestel- Turecko)





Changhong:

   

    Je to veľký Čínsky výrobca s vlastným vývojom. Viac som nezistil. Elektronika (dps) osadzovaná čínskymi súčiastkami.

 

 

 

   Je asi najväčší Čínsky výrobca LCD panelov pod značkou AUO. LCD panely osadzuje svoje a LG (čo som zatiaľ opravoval).


Celková úroveň prevedenia - kolíše - raz podpriemerná  inokedy dobrá.

Podpriemerné "menu" na nastavenie parametrov tv.

Opraviteľnosť - veľmi zlá (problém s dostupnosťou ND).

  

Osadenie tv:

 - LCD panel: vlastná produkcia AUO aj LG.

 - elektronika: vlastná produkcia (Čína)

 - výroba tv: vlastná produkcia (montáž Nymburk, CZ)

 



   Zoznam značiek sa bude postupne doplňovať.


  Keď sa pozriete na tento zoznam tv, tak ma napadne jedná dosť zlá myšlienka. Nie je Európa už v rozklade? Čo o pár rokov budeme vlastne robiť?








(1) - a nie len výroby ale aj ostatných častí života. Napr. komentáre, názory, hodnotenia, atď.



 (2) - Viem, že sa tým dosahuje zníženie výrobných nákladov a tým aj konečná cena. Ale každá palica, má dva konce. Znižovať cenu, sa donekonečna nedá. A povedzme si pravdu, že dnes je prevažne na prvom stupni v rebríčku hodnôt ľudí cena a nie kvalita.



(3) - túto moju teóriu potvrdzujú napríklad aj rôzne testovacie spoločnosti.

   Napr. pred nedávnom, jedna nemecká testovacia spoločnosť, vyradila s testov pneumatík renomovanú značku Pirelli. A to so svojím jedným produktom. A viete prečo? Pretože sa nedalo jasne zistiť spotrebiteľom v predajni, pri tomto jednom druhu nimi vyrábaných pneumatík s akej výroby (typ pneumatík vyrábali v dvoch fabrikách, v rôznych krajinách) pochádzajú! To stačilo na vyradenie s testu.

   Testovacia spoločnosť poskytla zdôvodnenie, že nemôžu predsa testovať a porovnávať danú pneumatiku, keď spotrebiteľ  (aj predajca) nedokáže jasne rozlíšiť výrobný závod, v ktorom bola ponúkaná pneumatika vyrobená. Tomu hovorím profesionálny prístup. Jasne tu vidíte ako anonymita výroby znehodnocuje hodnotenie kvality. Tu sa potvrdzuje to, čo píšem na začiatku: Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté.

   Prečo takýto prístup k výrobkom nemáme mi- spotrebitelia?



(4) - nestabilnosť kvality je slabé slovo. S dlhodobého hľadiska, sa kvalita (životnosť) výrobkov znižuje. To je fakt.



(5)renomovaná značka je:

   - značka, ktorá má desiatky rokov dobrú povesť (pozor, povesť nezamieňať s reklamou).

    - značka (firma) ktorá neskrachovala, alebo nepredala svoje meno ako 80% značiek predávaných na našom trhu. Potom to je len „historicky významný“ nápis, na samozrejme peknej škatuli, za neuveriteľne nízku (akciovú) cenu- typický dvojročný spotrebák (odpad - ale nový, pekný a lacný).



(6) - pri takejto forme vzťahu, výroby a obchodu (dve nezávislé spoločnosti), sa síce ľahšie dosahujú kompromisy ale obchod má stále navrch. Výrobca je ten posledný, čo si môže niečo diktovať. Takže čo zvíťazí? Cena alebo kvalita? (môže to byť pre niekoho naozaj hádanka?)




(7) - ak značka figuruje aj ako výrobca iných zariadení (ako tvp), tak sa ich to väčšinou tak isto týka



(8) - je to neuveriteľné ale je to tak. Je to spôsobené hlavne tým, že výroba LCD zobrazovača (panela) je veľmi náročná a drahá vec (vývoj). Takže výrobcov panelov, zas tak veľa nie je. A hlavne, pri náročných veciach, nemôže každý vyrábať všetko. Boli by ešte drahšie ako sú. To je pochopiteľné.

   Ale zase moja otázka znie. Prečo sa to ako spotrebiteľ nemôžem dozvedieť? Dokonca aj pre mňa, ako opravára tv je to niekedy dosť problematické zistiť (niekedy až keď tv celý rozoberiem). Veď výsledný obraz je hlavne daný značkou (výrobcom) LCD panela!



 (9) - TPV je fa. v Číne. Existuje od roku 1990. Vyrába PC monitory a teraz aj všetky televízory označené logom Philips.



 (10) - slovenská súkromná spoločnosť vyrábajúca tv v Poľsku. Pôvodne poľský závod vlastnil japonský SHARP.






Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk