Indukčné varné platne

Úvod Fotogaléria opráv + komentár.Indukčné varné platne

Pre zväčšenie klikni na obrázok.





   Princíp fungovania:  


   Indukčné varné platne, sú princípom ohrevu úplne odlišné, od sporákov a platní doteraz bežne používaných (sklo-keramika, el. platničky, atď.). Princíp ohrevu je skôr podobný mikrovlnke.

   Indukčné varné platne sú iné tým, že teplo sa do nádoby nedostáva z okolia nádoby, prestupom tepla od vyhrievacieho telesa (špirála) do nádoby, ale teplom vznikajúcim priamo v tele nádoby (v jeho dne), vírivými prúdmi. Jedná sa o tzv. indukčný ohrev*. (Najvhodnejšie nádoby sú zo železa a úplne nevhodné s antikoru!)

   Tým sa odstráni tepelný most: el. špirála - platňa (kov, sklo) - nádoba. Tento tepelný most, ktorý je prítomný a skoro rovnaký u všetkých konvenčných ohrevoch (iba pri varnej kanvici je o čosi menší - platňa - nádoba sú zlúčené) je zodpovedný za najväčšie straty energie (ale aj času) pri ohreve - varení.

   Toľko v krátkosti k princípu.


   

 

   Ako sa prejavuje chyba:


   Najčastejšie sa prejavuje tak, že vyhodí istič prislúchajúci platni. Platňa po opätovnom nahodení ističa vôbec nefunguje, poprípade zase vyhodí istič. V niektorých prípadoch prestane jednoducho zohrievať, bez akýchkoľvek príznakov (menej časté).



   Opraviteľnosť alebo čo sa na nich pokazí? A prečo?


   Niekedy poruchu spôsobí spínaný napájací zdroj (lepší prípad). Vo väčšine prípadov, sú však úplne zničené (vystrelené, zhorené, odparené) výkonové spínače, pre výkonový rezonančný obvod. Sú to tzv. IGBT tranzistory (obr. hore, čierne obdĺžniky pritlačené na rebrovanom hliníku). Ich cena, sa pohybuje v desiatkach eur.

   (Nejaké experimenty so samo opravami, by som v žiadnom prípade neodporúčal. Funkcia indukčného ohrevu, je podobná funkcii spínaného zdroja. Tam sa správnosť opravy, ukáže v prvej desatine sekundy, po zapnutí.Tam nič nestihnete vypnúť! K oprave takéhoto zariadenia, musíte mať slušné teoretické znalosti! Mimochodom aj tak, výmena len týchto tranzistorov nestačí a pri prvom zapnutí prístroja, sa ozve rana a istič odmietne zase spoluprácu. A počet chybných vecí v prístroji narastá!)

   Spolu s výkonovým spínačom totiž "odíde" aj jeho budič a súčiastky okolo neho. Tie sú už väčšinou v prevedení SMD a na ich výmenu treba mať aj patričné vybavenie a znalosti. Opraviteľnosť je pomerne dobrá, ak sa v prístroji nehrabal nejaký "všeumelec". V prípade ak bola poškodená prierazom (alebo "všeumelcom") riadiaca elektronika (procesor), tak je oprava väčšinou nerentabilná alebo aj nemožná.

   

   A prečo sa to pokazí?


Všetko má svoju príčinu. To doteraz popísané bol len dôsledok. Príčin je viac.

 - nevhodné umiestnenie, montáž, zabudovanie

 - nekvalita výrobcu

 - prepätie v napájacej sieti


1. Najčastejšou príčinou ktorá spôsobuje chyby u týchto zariadení je, nevhodná montáž stolárskou firmou do kuchynskej linky. Konkrétne, veľké obmedzenie prúdenia vzduchu v okolí (zo spodku) varnej platne alebo dokonca úplné zakrytie vetracích otvorov!

   To samozrejme spôsobí, zvyšovanie teploty vo vnútri varnej platne a tým pádom dochádza ku skráteniu jej životnosti. Nijaké elektronické súčiastky, nemajú rady teplo. Stretol som sa dokonca aj s takým prípadom, že gazdinka povedala: pri varení (pod varnou platňou boli umiestnené zásuvky) sú príbory také horúce, že ich ani nechytí do ruky. To by mal predajca varných platní radosť?!

  Treba si v prvom rade uvedomiť: čím menšiu teplotu (lepšie odvetrávanie) pri používaní indukčnej varnej platne dosiahneme, tým lepšie - dlhšia životnosť.

   Nebojte sa stolárovi (firme ktorá urobila návrh linky) povedať, že to nie je normálne aby sa to tak hrialo. Veď varíte z vrchu platne a nie zo spodku?! Ak to nezaberie, zavolajte si na konfrontáciu nejakého rozumného technika, elektrikára!


2. Nekvalita výroby, či už samotnej ind. var. platne alebo samotných elektronických súčiastok je kapitola sama o sebe (elektrolytické kondenzátory, bezolovnatý cín - studené spoje, a pod.). Nebudem sa o tom v tomto článku rozpisovať, píšem to už inde.

  Môžem len poradiť:

   Kúpte si výrobok od značkového** výrobcu, ktorý má patričné dlhoročné skúsenosti a nedajte sa ovplyvniť reklamou!


3. Prepätie v napájacej sieti ako bežný užívateľ, veľmi neovplyvníte. Chyby spôsobené prepätím sa nedajú v jednoduchosti opísať. Sú rôznorodé a často krát pre prístroj konečné.



  A na záver:


  Každá palica má dva konce. To platí úplne pre všetko. Aj pre sporák. Kúpou indukčnej varnej platne, si síce kúpime moderný výrobok, ktorý nám šetrí čas, energiu a narastá komfort obsluhy. Ale, v porovnaní s klasickým sporákom (sklo - keramika, platničky, plyn) si kupujeme zariadenie plné elektroniky. A ako to už býva v poslednej dobe nepísaným pravidlom, tá sa rada kazí. 

   Nechcem nikoho odhovárať od nákupu ind. var. platne. Ten kto často varí, ju určite ocení. Ale ak ste typ človeka, ktorý chce sporák meniť raz za desať a viac rokov, tak to vhodná kúpa určite nie je. A pokiaľ bude naša spoločnosť nastavená tak ako je, na konzum, tak to lepšie nebude.

   Asi toľko.





* - Nejde o žiadnu novinku. Indukčný ohrev sa v priemysle používa už od 1. svetovej vojny (pokiaľ viem). Až dnešné moderné polovodiče (tranzistory - mosfet, IGBT), spôsobili rozmach tejto technológie aj do domácností.



 

**značkový, mám na mysli:

 

-  renomovanú značku prístroja, tzn. že značka má desiatky rokov dobrú povesť (pozor, povesť nezamieňať s reklamou).

 

- že značka (firma) neskrachovala, alebo nepredala svoje meno ako 80% značiek predávaných na našom trhu. Potom to je len „historicky významný“ nápis na samozrejme peknej škatuli, za neuveriteľne nízku (akciovú) cenu- typický dvojročný spotrebák (odpad - ale nový, pekný a lacný).


Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk