Skoro každý druhý TVP LCD má chybu podsvietenia, LED-ky.

Pre zväčšenie klikni na obrázok.




   Ako už nadpis hovorí, skoro každý druhý TVP LCD-LED, prinesený na opravu, má chybu podsvietenia.

   

   Chyba sa prejavuje najčastejšie takto:

 

 - na TVP nevidno obraz ale zvuk ide (pri zasvietení na obrazovku vidno slabé obrysy obrazu)

 - obraz má trvalo modré zafarbenie

 - časť obrazu je tmavšia

 - na obraze je svetlý žiarivý bod (alebo aj viac)

 - obraz bliká v krátkych intervaloch

 - TVP nabehne na krátky čas a vypne

 - na TVP sa rozsvieti zelená (modrá) kontrolka a hneď nato začne blikať červená, nezapne sa

 - atď.


    Môžu za to prevažne chybné LED diódy (menej častá, je chyba v invertore*osadené na najhlbšom a najneprístupnejšom mieste v TVP.

   Je paradoxom , že taká poruchovosť CCFL (cold- cathode fluorescent lamps) trubíc, u starších TVP LCD, osadzovanými pre podsvietenie vôbec nebola. Pritom tie majú omnoho menšiu životnosť, ako LED.


                                                

CCFL trubice v tv              CCFL trubice v tv

          CCFL trubice v tv.                                 Rozsvietené trubice, náhrada dvoch za iný typ.

                                                   




   Možno si poviete, že tie LED-ky nebudú až také skvelé na životnosť, ako sa tvrdí. Trošku to rozoberiem a skúsim priniesť do tejto problematiky svetla (led-kového, hi,hi).

    V prvom rade musím povedať, že LED diódy za to vôbec nemôžu. Že majú vysokú životnosť je pravda o ktorej nebudem polemizovať! Keby sa chcelo, tak aj žiarovky mohli mať (niektoré aj mali), vysokú životnosť**.

    Problém je niekde inde. A nie jeden!


 

    Čo alebo kto za to môže?

   

   1,, Veľkú vinu (podľa mňa, najväčšiu) na tom majú premúdrený politici a úradníci európskeho parlamentu. Tam sa schválil neuveriteľne diletantský (veľmi jemne povedané) zákon, ktorý spôsobil, že výrobcovia elektronických zariadení nesmú používať pri spájkovaní (súčiastok, káblov, atď.) cín s obsahom olova***. Tento zákon bol schválený napriek tomu, že odborníci - technici tvrdili, že to je ale veľký problém (a že je, to vedia aj samotný politici, pretože sa okamžite schválila výnimka pre letecký, železničný a vojenský priemysel).

   Nie som chemik, takže do hlbšieho chemického rozboru sa púšťať nebudem. Zhrniem len z mojej praxe to, čo sa deje s takýmto spojom, v ktorom bol použitý bezolovnatý cín po roku, dvoch - čítate dobre, jednom roku, dvoch!!!

    Spoj prevedený bezolovnatou spájkou, ktorý je vystavený častému tepelnému namáhaniu (striedaniu teploty - zapnutý, vypnutý prístroj) začne kryštalizovať - praskať až dôjde k jeho rozrušeniu - prerušeniu (rozpad podporuje nevhodná pájacia voda, el. napätie, mechanické namáhanie a spoje rozdielnych kovov- vzniká elektrický potenciál, ktorý ľahšie rozrušuje bezolovnatý cín). Vytvorí sa tzv. studený spoj (stuďák). Je to veľmi častý jav, vyskytujúci sa v každom novom elektrozariadení, spôsobujúci závažné poruchy.

  

   Tento stuďák sa má veľmi rád, s našimi spomínanými LED diódami. Tam tento jav (striedanie teploty) je na dennom poriadku a obzvlášť s veľkou intenzitou (vysoká teplota LED pri svietení). Keď sa teda vytvorí, tak nielen že začne spôsobovať nekontrolované prerušovanie elektrického obvodu, ktoré musí chudák elektronika neustále kompenzovať (LED-ka dostáva prúdové nárazy), ale navyše vzniká iskrenie medzi LED a plošným spojom, čo zvyšuje jej teplotu. Aby toho nebolo ešte dosť, tak sa zvyšuje tepelný prechodový odpor LED - plošný spoj - zadný kryt (to slúži na chladenie LED-ky).  No a to by sa potom človek divil, aby to tá LED-ka všetko vydržala! Veď výrobca to ešte pre istotu poistí tým, že LED-ku zámerne (nie, nie, nie, to je určite náhoda...? - stále a na každom??) používa v maximálnych prevádzkových hodnotách****, čiže ju preťažuje (ospravedlňujem sa výrobcom a opravujem, nepreťažuje ale zefektívňuje, - hi,hi,hi).


   2,,  Ďalší problém je v návrhoch prístrojov.

   Dnes sa všetko ľahkovážne zjednodušuje, špičkuje a šetrí na materiáloch. Je to samozrejme problém výrobcov a ich technikov. Mladých, neskúsených, nezdravo odvážnych, ambicióznych, až moc efektívnych atď. Ale aby som im nekrivdil. Tak za hlavným dôvodom zlého návrhu (nekvality) od výrobcov sa skrýva tzv. plánovaná zastaranosť!!! Pre vysvetlenie pozri na: https://www.youtube.com/watch?v=xmbH65-q0Ko

   Ja by som to tak trefne nepopísal ako v tom dokumente. Na takúto tvorbu, by som školákov posielal do kina.


   3,,  A po tretie samotný zákazníci. Veď práve mi kupujeme tieto výrobky. Snažíme sa kúpiť tovar za výhodnú cenu, v akcii, zľave (v presvedčení že to kvalite neuškodí - však v reklame hovorili...) aby sme náhodou nezostali zahanbený pred susedom, ktorý nám večer povie, že on to kúpil lacnejšie.

   Realita je však iná. Za všetko sa platí. Aj za kvalitu. Myslieť si, že kúpim lacno kvalitnú vec, je detinské. Nechcem sa tu teraz púšťať do vysvetľovania fungovania dnešnej ekonomiky výroby. Ale ak si niekto myslí, že stupídna hláška typu "zvýšili sme kvalitu a znížili cenu" má niečo spoločné s pravdou, tak mu odporúčam navštíviť psychiatra (on už niečo predpíše).


   Politici, výrobcovia, obchodníci nám vyjdú v ústrety. Oni všetci sa prispôsobia. Predsa chcú, aby sme mohli mať veľa, lacno a všetko čo chceme. Čím viac, čím rýchlejšie, tým väčšie HDP a rast atď. (čím viac - pásik, tým viac - adidas...hi,hi,hi).

   Pokiaľ si my - spotrebitelia neuvedomíme, že táto cesta nevedie ku spokojnosti, kvalite, šťastiu ale naopak, k nespokojnosti, nekvalite, k priepasti, tak sa asi ťažko niečo zmení. Fungovanie ekonomiky dnešnej doby, mi pripomína pyramídovú hru. Tá končí pre väčšinu zúčastnených ale zle!


   Takže v konečnom dôsledku mi z tohto vychádza, že európskym politikom (ich známi alebo rodinný príslušníci sedia v dozorných radách rôznych podnikov - a to sype) ako aj výrobcom, obchodníkom a nepriamo aj nám, spotrebiteľom, vyhovuje nízka životnosť elektro prístrojov. Môže sa donekonečna vyrábať a navyše viac a viac. Veď táto spoločnosť, je založená na mamone (peniazoch) a novodobý, rýchlo kvasený pseudo-ekonómovia nevedia ináč - len točiť a točiť peniaze. Čím viac, čím rýchlejšie, tým väčšie HDP a rast atď. (čím viac - pásik, tým viac - adidas...hi,hi,hi).


   No to som sa ale rozkecal. Naspäť k oprave.


   Realizácia opravy:


   Oprava podsvietenia (výmena LED pásov) LCD TVP je pomerne náročná operácia. Či už časovo, ale aj technicky. V žiadnom prípade, by som ju neodporúčal robiť laikom alebo aj elektrotechnikom bez skúseností*****!

   Ako vidno na fotkách hore, TVP sa musí rozobrať do posledného dielu (nič nezostane pohromade). Čím väčšia uhlopriečka, tým náročnejšie je operovať s LCD zobrazovačom (displejom). Ten má hrúbku okolo 1,5 mm a veľkú plochu. Pri neopatrnosti hrozí jeho poškodenie. Táto práca sa robí v rukavičkách a to doslova, kvôli odtlačkom prstov. Niektorý výrobcovia radi podlepujú displeje. V takom prípade je úspešnosť opravy ohrozená. Displej môže pri "odlepovaní" prasknúť. Neexistuje žiadna 100% metóda na "odlepenie" displeja. S týmto sa musí pri oprave počítať.

   Po úplnom odstránení všetkých dielov, sa dostanem k samotným lištám na ktorých sú LED diódy. Až vtedy môžem zistiť, aké sú použité a či vôbec mám také typy, koľko stoja, atď.

   Ale! Oprava prevedená vymenením len chybných LED, nie je ideálna. V TVP zostane väčšina LED (tie ktoré boli dobré), tie už ale majú "nabehané" hodiny******. Je veľká pravdepodobnosť, že či už v krátkom alebo dlhšom čase, sa porucha zopakuje (na iných LED, nie tých vymenených). Rozpad bezolovnatého cínu len pohľadom nezastavíte (viď. odsek 1;2;3 vyššie - LED za to nemôže).

   

   Keď to teda zhrniem, tak oprava podsvietenia výmenou len chybných LED diód, je taká lotéria. Nikto nevie zaručiť koľko to vydrží a kedy dôjde k ďalšej poruche podsvietenia. S tohto dôvodu, robím týmto spôsobom opravu len vo výnimočných prípadoch - ak nie je iná možnosť (chýbajú ND). Nemôžem totiž, na takto prevedenú opravu, dať akúkoľvek záruku!

   Z vlastných skúseností môžem povedať, že tak cca 50% opravovaných TVP, s chybou podsvietenia a výmenou len chybných LED, je do roka naspäť v oprave.

   Preto  každému odporúčam, výmenu komplet celého podsvietenia!!! Je to síce drahšia verzia opravy (menia sa komplet všetky lišty, na ktorých sú umiestnené LED diódy) ale trvácnejišia. Po takejto oprave je TV v podstate ako nový.

  Keďže situácia s nízkou životnosťou TV (chyba podsvietenia) je čím ďalej horšia (niektoré značky TV majú problém vydržať záručnú dobu!!!). Tak pri každej oprave podsvietenia (od r. 2022), robím ešte plus úpravu zapojenia v elektronike TV (invertore). Tou znížim špičkový prúd napájania LED (cca -15% až 20%). Zníži sa tým síce "svietivosť" TV ale okom je to v podstate nepostrehnuteľné. Má to však pozitívny vplyv na zvýšenie životnosti nového podsvietenia. TV už po takejto úprave netrpí touto chybou*******. "Je lepší ako nový".

 





* - Invertor - je zjednodušené pomenovanie napájacieho zdroja, meniča napätia/prúdu pre nejaký spotrebič.



**   - Pozri tu: https://www.youtube.com/watch?v=xmbH65-q0Ko

 

    Ten, koho zaujíma len životnosť okolo žiarovky, tak stačí pozrieť od 6-tej minúty a 31-vej minúty. Ale odporúčam si to pozrieť celé.

 


 

***  - veľmi by som chcel vidieť nejakú odbornú štúdiu, kde by som sa dozvedel o ekologickej prospešnosti tohto zákona. Znížil sa síce obsah olova v odpade, ale množstvo odpadu týmto opatrením narastá! V skutku výborný zákon! To hneď vidno, že to vymysleli a odsúhlasili samí "odborníci" (to isté platí aj o zákone, ktorý zakázal klasické vláknové žiarovky).



**** - výrobca (predajca) alibisticky tvrdí: to nie mi, to zákazník dáva podsvietenie, na veľké hodnoty.

   No na to môžem povedať len to, že zákazník by to nerobil, keby sa na tých prednastavených hodnotách od výrobcu, dalo na TVP pozerať!!! Česť výnimkám.



***** - na fotkách to možno vyzerá jednoducho ale realita je iná. Ak sa do opravy pustí laik alebo neskúsený elektrotechnik, tak oprava na 99% skončí neúspechom, korunovaný úplným zničením TVP (prasknutie zobrazovacieho LCD panela, odtrhnutie, odlepenie FLEX- pásu, atď.). To znamená už neopraviteľný TVP!!

   A navyše hrozí úraz elektrickým prúdom !!!  V prístroji zostáva životu nebezpečné napätie aj niekoľko desiatok minút, po odpojení od elektrickej siete!


****** - preletovávať všetky LED diódy v TVP, aby sa oddialilo, poprípade úplne zabránilo rozpadu bezolovnatého cínu, je z časového hľadiska ťažko uskutočnitelné. Každá je umiestnená pod rozptylovou šošovkou, ktorá je na pás lepená. Sú v prevedení SMD a pri precínovavaní by dochádzalo k ich častému poškodeniu (bezolovnatý cín má vyššiu teplotu topenia ako olovnatý). Takúto opravu by zákaznik cenovo s veľkou pravdepodobnosťou, neakceptoval.


******* - mimochodom, keby sa takáto úprava urobila na novom TV (teda po záručnej dobe) tak by v TV vydržalo LED podsvietenie aj 8-10 rokov.

Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk