TVP CRT

Pre zväčšenie klikni na obrázok.   Staršie TV typu CRT (cathode ray tube), obrazovka sklenená banka- elektrónka, sa dajú opraviť s veľkou úspešnosťou.

   Tieto TV sa vyrábali desaťročia a len s "malými" zmenami v technológii. Takže ich základný princíp fungovania bol rovnaký.

   Módnych výstrelkov sa až toľko do nich nedávalo a ich obvodová komplikovanosť nebola taká veľká ako dnes (spracovanie obrazu bolo analógové).

   Dnešný TV LCD je skôr počítač.

  

   S náhradnými dielmi na CRT TV to nebude do budúcna také ošemetné ako pre dnešné moderné TV LCD, lebo tam sa nevymieňali pri opravách celé moduly ako dnes. Tam bola väčšinou celá elektronika na jednej veľkej DPS a pri poruche sa hľadala konkrétna súčiastka.

   Pri návrhu TV sa vždy myslelo, na možnosť budúcej opravy a tomu sa prispôsobovala aj výroba. Takže aj keď bol TV CRT robený modulovou koncepciou a oprava sa urobila výmenou za nový modul, tak jeho cena nebola taká vysoká ako dnes, pretože sa modul dal opraviť. Potom sa mohol opätovne použiť.

   A súčiastok je vyrobených dosť. Navyše sa dajú vo veľa prípadoch dobre nahrádzať za iné typy, iných výrobcov. Európsky a americký (na rozdiel od ázijských) výrobcovia polovodičov, navrhovali (a vyrábali) súčiastky na široké využitie. Tým pádom bol zaistený viacročný odbyt súčiastky *. Zákazkové a jednoúčelové obvody sa používali obmedzene. Veď sa vždy myslelo, na dobrú opraviteľnosť prístroja.

   Dnes je to presne naopak. Česť výnimkám.


   Hold, to bolo ešte v dobe, keď TV slúžil desať aj viac rokov a bol drahý. Nie ako dnes. Slúži tri, štyri roky, je "lacný" a potom zberný dvor!!

   To sme ešte nevedeli tak dobre "chrániť" životné prostredie separovaním ako dnes. Dnes sme už taký premúdrený a bohatý, že už si môžeme dovoliť platiť separáciu a recykláciu. Tým pádom môžeme bezstarostne kupovať lacné, akciové veci (šmejdy), ktoré nič nevydržia!  Málo kto, sa už nad tým zamyslí. Takto to dnes (bohužiaľ) funguje. Je to ekonomické a ekologické? Určite? Pre niekoho možno áno ale pre celé ľudstvo?


 CRT televízor skončí svoju životnú púť v prípadoch ako:

   

   - poškodenie VNT (vysokonapäťového transformátora), ak sa už daný typ nedá zohnať (alebo je jeho cena prehnane vysoká).

   - poškodenie riadiaceho procesora alebo pamäte, ak sa už nedajú zohnať.

   - poškodenie alebo únava katód-y obrazovky a to aj v tom prípade, ak by sa dala zohnať (kúpu a následnú výmenu by mohol chcieť, vzhľadom na cenu, iba tak nejaký zberateľ).


    Veľa ľudí si myslí, že ak nejde obraz (obrazovka čierna, zvuk ide), tak to je zlá obrazovka.

   Je to veľký omyl! V ani jednom takomto prípade, ktorý som riešil, nebola chybná obrazovka. S chybou obrazovky som sa za 17 rokov stretol asi 4 - krát (ak si dobre pamätám).

   

   Obrazovka môže byť zlá ak:


  - je obraz pri krajoch neostrý, zle čitateľné titulky, teletext.

  - zo zvýšením jasu sa na svetlých častiach obrazu vytvárajú šedé zrkadlové škvrny.

  - na obraze vidieť svetlé šikmé pásiky v rozostupe cca 1-2 cm.

  - prevláda trvalo jedna zo základných farieb (červená, modrá, zelená).

  - na obrazovke vidno len rôzne farebné škvrny - obraz nie.

  - alebo rôzne kombinácie predchádzajúcich príznakov.


   Pozor!!

   

   Všetky vyššie uvedené príznaky, však spôsobuje aj chyba elektroniky. Takže ak to chcete vedieť na 100%, musí diagnostiku previesť človek ktorý tomu rozumie - elektrotechnik, opravár TV.
   Najčastejšie chyby CRT TV, ktoré sa dajú bez problémov opraviť: 


 - TV nejde zapnúť

 - bliká LED na prednom paneli, TV nefunguje

 - TV nefunguje, vydáva pulzujúci pípajúci zvuk

 - dlho trvá, kým sa ho podarí zapnúť

 - po zapnutí dlho trvá kým nabehne obraz (zvuk ide)

 - ide iba zvuk obrazovka je tmavá

 - obrazovka je tmavá, v strede je tenký biely pásik

 - nejde zvuk

 - obraz je zúžený (vertikálne, horizontálne)

 - v obraze sú zúbky, pásy atď.

 - v obraze sú farebné škvrny

 - obraz je zafarbený do jednej farby

 - zle, alebo vôbec nereaguje na povely z ovládacích gombíkov panela, poprípade diaľkového ovládača


 a mnoho ďalších chýb.


   Poškodený alebo chýbajúci diaľkový ovládač, tak isto nie je problém opraviť, poprípade zabezpečiť nový. Bez problémov sa dajú zohnať ovládače aj na 20 - 30 ročné telky.

* - pre zasvätených, taký IO TL494 (kompletný regulátor spínaného zdroja) sa stále vyrába a používa!! To je už dobrých 34 rokov ( katalógový list Texas Instruments 1983).

Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk