TVP PDP (plazma)

Pre zväčšenie klikni na obrázok.
   TVP PDP (plasma display panel ) alebo po slovensky - plazmové televízory, stále patria medzi obrazovo najkvalitnejšie. Výrobcovia sa snažia síce stále niečím ohurovať, ale stále je v tom nejaký háčik. Je udivujúce, ako sa nás snažia každú chvíľu presviedčať o tom, že práve teraz je to ten najlepší obraz aký ste doteraz videli. Veď tým dokazujú už niekoľko rokov, že ten obraz na LCD TV, je stále veľmi chabý. Rýchle scény (doba odozvy) = rozmazané, čierna (kontrast) = šedá, vernosť farieb = hrôza, ktorú ani nekomentujem (biela s nádychom ružovej,modrej atď.), pozorovací uhol= katastrofa, atď.

   Takže ako som už spomínal, plusom plazmového TVP je kvalita obrazu (pod kvalitou obrazu, nemám na mysli rozlišovaciu schopnosť ale reálne zobrazenie farieb, reálne zobrazenie kontrastných prechodov, prirodzený obrazový prednes) . No a to je asi všetko. To je ale u televízora, asi ta najdôležitejšia vec. Nie? Mínusov je však oveľa viac.


   Napríklad: 


 - obvodová zložitosť

 - náročná výroba

 - vysoká cena

 - vypaľovanie znakov a čiar do obrazovky

 - obmedzená životnosť obrazovky

 - vysoká spotreba (príkon)

 - väčšia váha

 - komplikované opravy


   Opravy plazmových TVP sú veľmi náročné (a drahé). Pri poruche dochádza veľa krát k takým poškodeniam jednotlivých komponentov, že opravy bývajú nerentabilné. Hlavne ak sa v ňom vŕtal nejaký "všeumelec". Stačí napríklad odpojiť nejaký káblik a jedným zapnutím, na 1 sekundu, odpálite kľudne aj dve DPS (doska plošných spojov). To je vlastne polovica TVP. Cena opravy (alebo výmeny) bude taká vysoká, že sa vám už neoplatí.

   V plazmových TVP sa totiž to veľmi ťažko uskutočňuje oprava postupnými krokmi (budiče, spínače displeja). Jeden bez druhého sa v podstate nedajú otestovať (na špecializovanom pracovisku áno ale kto by ho platil?). Plánované (nariadené) znižovanie príkonu týchto televízorov, si vynútilo veľkú obvodovú zložitosť spínačov displeja (presúvanie nespotrebovanej energie na iné miesto, kde sa ešte spotrebuje, nábojové pumpy, atď.).

   Budiče a spínače displeja (napr. DPS Y- zus, Z- zus atď.) sa opravujú čoraz ťažšie, pretože výroba plaziem už dávno skončila, náhradné DPS sa už nedodávajú. Navyše niektoré súčiastky, do týchto televízorov, boli používané len pre tieto aplikácie, takže výrobca nemá dôvod ich dnes vyrábať. Obchodníci samozrejme využívajú túto situáciu a predávajú tieto originálne súčiastky (napr. IGBT tranzistory, rýchle diódy atď.) za neuveriteľne prehnané ceny. Jedno z riešení je, nájsť a vybrať elektricky zhodné súčiastky, od iného výrobcu, čo je zas náročné na čas a znalosti.

   Pokiaľ je poškodený len napájací zdroj, tak je oprava určite rentabilná. Lenže v tomto prípade, ešte nie je možné vedieť, či ostatné obvody TVP sú v poriadku. Takže sa oprava veľmi zle naceňuje.

      Ani sa nečudujem, prečo výroba plazmových TVP, bola zastavená. Je len veľká škoda že tak veľmi skoro (mohlo to ešte zopár rokov vydržať, kým sa nájde adekvátna náhrada- že by O-LED?).


   Čo sa týka porúch hlavných riadiacich dps (tzv. MB), tak platí to isté čo píšem pri TVP LCD (LED). Chyby hlavnej riadiacej dps.Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk