TVP PDP (plazma)

Pre zväčšenie klikni na obrázok.




   TV PDP (plasma display panel ) alebo po slovensky - plazmové televízory, stále patria medzi obrazovo najkvalitnejšie. Výrobcovia sa snažia síce stále niečím ohurovať, ale stále je v tom nejaký háčik. Je udivujúce, ako sa nás snažia každú chvíľu presviedčať o tom, že práve teraz je to ten najlepší obraz aký ste doteraz videli. Veď tým dokazujú už niekoľko rokov, že ten obraz na LCD TV, je stále veľmi chabý. Rýchle scény (doba odozvy) = rozmazané, čierna (kontrast) = šedá, vernosť farieb = hrôza, ktorú ani nekomentujem (biela s nádychom ružovej,modrej atď.), pozorovací uhol= katastrofa, atď.

   Takže ako som už spomínal, plusom plazmového TV je kvalita obrazu (pod kvalitou obrazu, nemám na mysli rozlišovaciu schopnosť ale reálne zobrazenie farieb, reálne zobrazenie kontrastných prechodov, prirodzený obrazový prednes) .

  Ďalší veľký plus je kvalitné výrobné prevedenie. TV tohoto druhu v prevažnej väčšine dokázali bez jedinej poruchy fungovať 10 - 15 rokov!!1 O takomto niečom sa nám už dnes môže len snívať. To preto, že plazmy nevyrábali "bučorácke" rýchlokvasené firmy ako dnes. No a to je asi s plusov všetko. To sú ale u televízora, asi tie najdôležitejšie veci. Nie? Mínusov je však viac.


   Napríklad: 


 - obvodová zložitosť

 - náročná výroba

 - obmedzená rozlišovacia schopnosť obrazovky

 - vysoká cena

 - vypaľovanie znakov a čiar do obrazovky

 - obmedzená životnosť obrazovky (diskutabilné pri dnešnej životnosti výrobkov)

 - vyššia spotreba (príkon)

 - väčšia váha

 - komplikované opravy



   Opravy plazmových TV sú veľmi náročné (a drahé). Pri poruche dochádza veľa krát k takým poškodeniam jednotlivých komponentov, že opravy bývajú nerentabilné. Hlavne ak sa v ňom vŕtal nejaký "všeumelec". Stačí napríklad odpojiť nejaký káblik a jedným zapnutím, na 1 sekundu, odpálite kľudne aj dve DPS (doska plošných spojov). To je vlastne polovica TV. Cena opravy (alebo výmeny) bude taká vysoká, že sa vám už neoplatí.

   V plazmových TV sa totiž to veľmi ťažko uskutočňuje oprava postupnými krokmi (budiče, spínače displeja). Jeden bez druhého sa v podstate nedajú otestovať (na špecializovanom pracovisku áno ale kto by ho platil?). Plánované (nariadené) znižovanie príkonu týchto televízorov, si vynútilo veľkú obvodovú zložitosť spínačov displeja (presúvanie nespotrebovanej energie na iné miesto, kde sa ešte spotrebuje, nábojové pumpy, atď.).

   Budiče a spínače displeja (napr. DPS Y- zus, Z- zus atď.) sa opravujú čoraz ťažšie, pretože výroba plaziem už dávno skončila, náhradné DPS sa už nedodávajú. Navyše niektoré súčiastky, do týchto televízorov, boli používané len pre tieto aplikácie, takže výrobca nemá dôvod ich dnes vyrábať. Obchodníci samozrejme využívajú túto situáciu a predávajú tieto originálne súčiastky (napr. IGBT tranzistory, rýchle diódy atď.) za neuveriteľne prehnané ceny. Jedno z riešení je, nájsť a vybrať elektricky zhodné (a hlavne dobré)2 súčiastky, od iného výrobcu, čo je zas náročné na čas a znalosti.

   Pokiaľ je poškodený len napájací zdroj, tak je oprava určite rentabilná. Lenže v tomto prípade, ešte nie je možné vedieť, či ostatné obvody TV sú v poriadku. Takže sa oprava veľmi zle naceňuje.

      Ani sa nečudujem, prečo výroba plazmových TV, bola zastavená. Je len veľká škoda že tak veľmi skoro (mohlo to ešte zopár rokov vydržať, kým sa nájde adekvátna náhrada- že by O-LED?).


   Čo sa týka porúch hlavných riadiacich dps (tzv. MB), tak platí to isté čo píšem pri TV LCD (LED). Chyby hlavnej riadiacej dps.




1 - ak sa rozhodnete že dáte ešte po prvej poruche TV PDP opraviť, tak vám s najväčšou pravdepodobnosťou ešte prežije váš nový TV LCD (LED)!!!!!


2 - dnes je veľký problém s falzifikátmy polovodičov (tranzistorov). S Číny v 99% prípadov dostanete falzifikát a v lepšom prípade niečo s tzv. druhovýroby, ktorá však už nie je kvalitatívne taká ako pôvodné originály. Tranzistory sa musia testovať aspoň na základné parametre, ktoré je v možnostiach servisného technika otestovať.




Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk