Tv sa nezapne, vypne, nejde HDMI

 

 

 

Pre zväčšenie klikni na obrázok. 

 

 

 

Popis chyby:


  - tv sa nedá vôbec zapnúť

  - tv sa sám od seba zapne

  - tv po nejakom čase fungovania vypne a nedá sa opätovne zapnúť (dá sa zapnúť až po určitej dobe)

  - prestanú fungovať vstupy- najčastejšie HDMI

   - a iné


   Pozor! Tieto chyby môže spôsobovať aj iná časť tv (napr. napájací zdroj).


  Často sú spôsobené chybou hlavného mikroprocesora. Mikroprocesor už je v dnešnej dobe použitý na každej MB (Main Board - hlavná riadiaca doska plošných spojov). Riadi a ovláda všetky funkcie tv a má toho na starosti čím ďalej viac. S toho vyplýva, že sa pri svojich výkonoch zohrieva. Takže ho treba chladiť. Používajú sa na to pasívne chladiče s hliníka (dural), keramiky, teplovodivej gumy a podobne.


Chladiče mikroprocesorov

   Cladiče mikroprocesorov na MB.

 

 

 

   A to je kameň úrazu dnešných výrobcov tv. Keďže sa dnes šetrí všade, kde to je len možné (aj nemožne!), tak chladiče sú nedostatočné (alebo chýbajú úplne). Bežne sa stáva, že sa na pracujúcom procesore popálite! Teploty dosahujú aj viac ako 100°C !!! Výrobcovia samozrejme tvrdia, že to dnešné čipy vydržia. Le-é-é-nže!!!

   To by musel výrobca tv zabezpečiť 100% kvalitu všetkého, čo s tým súvisí !!!

   Kvalita návrhov (napr. dps), použitých materiálov (chladiče, teplovodivé podložky), kvalita cínu (asi najväčší problém - bezolovnatý cín- studené spoje- cínový mor), atď. A čo myslíte zabezpečí?? A načo by to vlastne mal robiť? Však on nechce dlhú životnosť !! Ale chce šetriť.

   Samozrejme, to ten procesor s dlhodobého hľadiska nevydrží. Poškodí sa buď on samotný alebo jeho pripojenie k dps (pri puzdre BGA).



Procesor SMD- BGA Procesor SMD

               Procesor BGA                                       Procesor klasika



   Výmena samotného procesora sa väčšinou neoplatí. Často v ňom býva napríklad nahratý softvér (ak má svoju vnútornú pamäť) a ten nemáte odkiaľ získať*. Pri nákladoch, ktoré musíte pri výmene investovať a risku, že sa to nepodarí, to veru robiť nikto nebude.




MB s procesorom MB s vybratým procesorom Vypájkovaný procesor Osadený nový procesor

                         Výmena mikroprocesora SMD na MB.





   Lepšia situácia je, keď je problém v jeho pripojení k dps (hlavne u BGA). Vtedy sa mikroprocesor tzv. reflow- ne (pretavovacie spájkovanie)**. Nie vždy sa to ale podarí.


   Čo sa týka nefunkčných vstupov HDMI, tak tam je situácia podobná ako v predchádzajúcich prípadoch. Dnes už vstupy HDMI, spracováva priamo, hlavný riadiaci procesor. Kedysi sa používal na spracovanie HDMI signálu, externý integrovaný obvod. V tom prípade, išla urobiť jeho výmena a HDMI vstupy začali fungovať. Dnes už treba meniť celú dps. Aj tomu sa hovorí pokrok (hihi). Alebo šetrenie? No vyberte si.





* ako už všade píšem, že výrobca tv nerobí podporu servisov. Aj keby ste ho mali, tak ho tam tak ľahko nedostanete.



** - už som aj počul, že niektorý tiež-odborníci, strkajú dps do trúby a tam ju pripekajú! Pre pána Jána, len to nerobte! V trúbe sa pečú koláče a iné dobroty. Ale ak ste pripečený, tak kľudne (hihihi).



Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk