Pasívne reproboxy

Pre zväčšenie klikni na obrázok.



Platí to isté ako pre aktívne reproboxy len bez zosilňovača.

 

  V pasívnych reproboxoch sú pre pokrytie celého akustického pásma osadené dva (a viac) reproduktorov. Jeden basový a jeden výškový reproduktor a niekedy aj stredový.

 Takéto reproduktory musia byť oddelené tzv. reproduktorovou výhybkou1. Tá zabezpečuje že nízke kmitočty idú do basového a vysoké kmitočty do výškového reproduktoru (poprípade stredné kmitočty do stredového). Presne delia akustické pásmo. Je to dôležité okrem iného, hlavne kvôli výkonovému zaťaženiu jednotlivých reproduktorov. Bez výhybky by sa do reproduktorov dostali kmitočty, ktoré nezahrajú a zbytočne sa premenia na teplo (a dokážu zničiť reproduktor, hlavne výškový). Toto je veľmy zjednodušené vysvetlenie funkcie výhybky. Výhybka má toho za úlohu oveľa viac. Kto by sa chcel o tejto problematike dozvedieť "skoro všetko", tak odporúčam preštudovať knihu od "Kamil Toman, Reproduktory a reprosoustavy III".

   Reproduktory možu byť kvôli dosahovaným výkonom alebo k lepšiemu vyžarovaniu akustického tlaku, zdvojené.

   Reproduktorovú výhybku spomínam preto, lebo sa často stáva (hlavne u lacných indicko- kórejsko- čínskych výrobkoch), že je poškodená2. To má za následok napr. časté výmeny výškového reproduktoru (aj keď reprobox nebol výkonovo preťažený)3.

 

  Ďalšia pomerne dosť častá chyba HiFi reproduktora je rozpadnutie vrchného závesu kmitacieho systému (viď. foto hore). Táto častá chyba je spôsobená materiálom závesu (penový polyetylen). Jeho životnosť je dosť nízka (závislá od výrobcu) a časom sa rozpadne. Kedysi  sa takéto niečo na reproduktoroch nepoužívalo. Dodnes je na kvalitných reproduktoroch záves z gumy. Na profesionálnych a hudobníckych reproduktoroch je osadený špeciálny papierový záves.

  Reproduktor s takou chybou samozrejme zle hrá, chraptí, vyludzuje rôzne zvuky, nemá dostatočný akustický tlak atď. Aj táto chyba reproduktora, sa dá opraviť (vymeniť záves za nový)4. Treba však zase zvážiť rentabilitu opravy. U lacných repro to nemá význam.


 Ďalšia, nie častá, skôr zaujímavá chyba reproduktora je poškodenie pružného páru elektrických prívodov ku kmitacej cievke. Prejavuje sa to ako náhodné zachraptenie reproduktora. Dosť zle sa táto chyba zisťuje a zamieňa sa za chybu cievky. Oprava spočíva vo výmene komplet páru prívodov k cievke.


  Tu spomeniem ešte, čo sa mi často stáva.


   Zákazník donesie reprobox, že prestal hrať. Na ňom je napísaný výkon 1000Watt (!?!?). Materiál plastová skrinka rozmer 48cm x 29cm x 24cm (VxŠxH) o hmotnosti cca 5kg (!?!?). Značka "AUNA"5 v cene 90€  za pár!!.

  No nič mi iné nezostáva len jemne vysvetliť zákazníkovy, že to čo doniesol je pekná habaďúra. Že ten reprobox môže mať príkon (správne označovanie) cca 30-50VA (aj to som prehnal). A že mu to ťažko opravým, pretože basový reproduktor (ktorý je tam poškodený) aj tak nezoženiem (indicko- kórejsko- čínsky skvost). A že ho ťažko nahradím niečim iným, lebo ten indicko- kórejsko- čínsky skvost má neštandartný rozmer (sú rozmerovo menšie ako normálne reproduktory), musel by som zväčšovať dieru do skrinky. A že len reproduktor, ktorý by mal mať príkon 100VA by stál cez 100€. A že v reprobedni je nevyhovujúca (alebo žadna) výhybka, ktorá by sa musela vymeniť. A že by potom vlastne skrinka reprobedne nevyhovovala danému príkonu (pravdepodobne by odskákala alebo sa rozpadla :)). A že by sa tam mal dať tlmiaci materál. A že by ... vlastne že je všetko zle!

   Veď už tá predajná cena reproboxu hovorí o tom, že to je celé klam. Ale lacný, pekný, so skvelými napísanými parametrami (reklama a oblbovanie to dnes frčí).

 No čo dodať? Zase sa budem opakovať. Za kvalitu sa platí!!!!!!!!




 1 - to platí aj pre aktívny reprobox ak výrobca neurobil výhybku elektronicky (osadené zosilňovače pre každý reproduktor, tzv. aktívna výhybka).


 2 - u kvalitného výrobcu sa to nestáva. Ten použije súčiastky také, aké tam majú byť.  A samozrejme aj návrh výhybky je taký aký má byť.



 3 - takúto chybu može spôsobovať aj chybný zosilňovač, ktorý môže zakmitávať na vysokých kmitočtoch, ktoré ľudské ucho nepočuje.



 4 - posielam na opravu.



 5 - otrasná značka! Ešte som nič dobré od nich nevidel!



Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk