Aktívne reproboxy

Pre zväčšenie klikni na obrázok.





   Aktívne reproduktorové sústavy, sú vlastne reprobedne, so zabudovaným koncovým stupňom (zosilňovačom). A veľa krát, v kombinácii s mikrofónnym, aj korekčným predzosilňovačom.

   Sú veľmi obľúbené u hudobníkov, ale nájdu uplatnenie aj v rôznych kluboch a reštauráciách. Veľmi jednoducho a dobre sa s nimi, ozvučujú rôzne priestory.


   Čo sa týka ich technického prevedenia a kvality, tak tam je to už trochu horšie. Dnes je na trhu obrovské množstvo tovaru a tieto zariadenia, veľa krát nakupujú ľudia, bez technických znalostí. Tam sa otvárajú dvere pre šmejdy.

   Dostávajú sa mi na stôl rôzne výrobky, ktoré sa svojimi honosnými názvami tvária, ako profesionálne. Opak je však pravdou.

   Musíme si uvedomiť že za kvalitu sa platí! Toto pravidlo vždy platilo, platí a stále bude platiť! 


  K poruchám.


Reproduktor (elektro akustický menič):

   Najčastejšie dochádza u týchto zariadení k poruche reproduktora. Ale nie preto, že by reproduktory, boli zo životnosťou na tom tak zle. Reproduktor, v správne navrhnutom zariadení, musí vydržať naveky. Lenže, to by musel byť poriadne vyrobený.

   V dnešných zariadeniach, sa stále viac rozmáha osadzovanie lacných reproduktorov, vyrábaných pochybnými indo-kórejsko-čínskymi výrobcami a tak to aj vypadá. Oni dokážu, bez problémov napísať do technických parametrov také nezmysly, že zostáva technikovi rozum stáť. No hold, žijeme v dobe, kedy znalosti a zdravý rozum, sú na ústupe.

    Ako už píšem v záložke "Kombá - gitarové, basové", reproduktor je možné vymeniť, alebo aj dať opraviť. Pri výmene, preferujem osadenie značkového* reproduktora. Pri osadení nejakého "indo-kórejsko-čínskeho skvostu", sa nedá zaručiť životnosť!!! Jedine ak by sa výkonovo 2-3 krát predimenzoval!

   Oprava reproduktora je tiež možná (posielam na opravu). Treba však čakať aj dva mesiace, kým sa vráti z opravy. Toto riešenie by som odporučil vždy, ak je problém nájsť, adekvátnu náhradu na trhu.


Koncový stupeň (zosilňovač):

   Tu platí to isté, ako píšem v záložke "Hi-Fi".

   

   Chcem len spomenúť, že do tejto kategórie prístrojov, najrýchlejšie vstúpili moderné** prvky, ako zosilňovače triedy "D" a spínané zdroje.

   Začali sa vo väčšej miere používať, pretože sa s nimi dajú konštruovať pomerne veľké výstupné výkony, za cenu menších finančných nákladov, rozmerov a samozrejme menšej hmotnosti. Prináša to však zo sebou aj jednu nezanedbateľnú maličkosť (u hudobníkov asi dosť podstatnú) a to prednes, farba zvuku.

   Nebudem tu polemizovať o tom, ktorý zosilňovač (trieda, osadenie, zapojenie, konštrukcia) "hrá lepšie". Samozrejme pre rôzne účely, môžu vyhovovať rôzne zosilňovače. Ale keby medzi nimi nebol rozdiel, tak by sa predsa tie "najhoršie" už dávno nepoužívali. Píšem tu o tom len preto, aby si človek pred kúpou, išiel popočúvať zariadenie, ktoré si chce zadovážiť. Ale ak ste prihluchlý a ide vám len o rachot, tak je to jedno (hi, hi).




* - značkový, mám na mysli:

    -  renomovanú značku, tzn. že značka má desiatky rokov dobrú povesť (pozor, povesť nezamieňať s reklamou).

    - že značka (firma) neskrachovala, alebo nepredala svoje meno ako 80% značiek predávaných na našom trhu. Potom to je len „historicky významný“ nápis na samozrejme peknej škatuli, za neuveriteľne nízku (akciovú) cenu- typický dvojročný spotrebák (odpad - ale nový, pekný a lacný).



** - moderný, neznamená dobrý, výborný, alebo najlepší.


Copyright 2017 - 2024 © Opravaelektroniky.sk